





































Palotieva
mökki, Enontekiö, 2+2 henkilöä
Rovaniemeltä 310 km luoteeseen, Muoniosta 71 km pohjoiseen, Kuttasen pohjoispuolella Lauttakämpänharjuilla Palovaarassa ekologinen mökki. Kaunista harjumaisemaa ja vanhaa metsää, ei rantaa. Lähin vesistö on Lauttakämpänlantto-niminen lampi 700 m:n etäisyydellä, lampi soveltuu onkikalastukseen (ahven, hauki ym.). Muonionjoen rantaan 5 km.
Hirsimökki, rakennettu 2007. Tupakeittiö, alkovissa kerrossänky, parvella (lattia-ala 20 m², jyrkät portaat) parisänky ja 2 erillistä sänkyä, sauna (puukiuas ja kiuassäiliö), pukuhuone ja katettu kuisti. Lisäksi laavu, jonka edessä tulipaikka.
Mökissä aurinkopaneelisähkö, jolla toimivat valaistus ja pikkuinen TV (10"). Aurinkopaneelin teho ei välttämättä kesälläkään riitä TV:n katseluun. Varusteena myös aggrekaatti, jolla toimii vesipumppu. Pumpulla kylmävesijohto saunaan.
Vuokrattavissa lisähinnasta erähenkinen palju kesä-syyskuussa.
Mökki naavapuiden keskellä ylhäällä vaaramaisemassa. Hyvin rauhallinen sijainti. Naapurimökit vain satunnaisessa käytössä (ei näköyhteyttä).
2 polkupyörää käytettävissä. Mahdollisuus kajakin vuokraukseen ja melontakoulutukseen, tiedustele omistajalta hyvissä ajoin.
Mökki soveltuu erinomaisesti pohjoisen luonnonrauhasta nauttiville, sekä tietysti kalastajille ja metsästäjillekin. Erinomaisia marjamaita, myös hillasoita lähellä.
Kalastus: 2502 Tornion-Muonionjoki-Könkämäeno (www.eraluvat.fi). Pienriistan metsästysalueet (kanalinnuista vain riekko): 1614 Hetta-Karesuvanto, 1615 Näkkälä ja 1613 Käsivarsi (www.eraluvat.fi).
Hannun Porotila Kuttasessa 4 km (palveluja matkailijoille), Kultiman vanha lapinkylä 13 km, Kuttaisen kylä Ruotsin puolella 5 km (joen toisella puolella, kesällä venematka, talvella jäätie, venekuljetuksia mm. Hannun Porotilalta), Kuttaisessa alueen lähin kauppa. Karesuvannon palvelut 17 km. Enontekiön keskusta Hetta 50 km. Rajanylityspaikka maanteitse Ruotsiin 18 km (Karesuando).
Alkutalven aika vaatii asiakkaalta toimeliaisuutta, koska mökissä on puulämmitys. Puulämmityksen lisäksi irrallinen kaasulämmityslaite käytettävissä.
Mökin aurinkopaneelilla latautuvan akun teho ei välttämättä riitä koko loman ajaksi talvella. Silloin TV:n katselu ei ole mahdollista ja valaistuksena on tunnelmallinen kynttilänvalo.
Mökki on vaaramaisemassa, nousujohteisen pikkutien päässä. Tie vaatii kohtalaista maavaraa autolta.
Perustiedot
Sijainti: | Enontekiö Näytä sijainti kartalla |
Loma-asuntotyyppi: | mökki |
Loma-asunnon nimi: | Palotieva |
Pinta-ala: | 35 m² |
Makuuhuoneiden määrä: | 0 |
Vuodepaikkojen määrä: | 2 |
Lisävuoteiden määrä: | 2 |
Rakennusvuosi: | 2007 |
Kohteen ominaisuuksia: | takka |
Sauna: | sisäsauna |
Luokitus: | 2 Lomarenkaan luokitus (1-5 tähteä) |
Lisätietoja: | sähkövalaistus aurinkopaneelista |
Kohdenumero: | 192451 |
Ominaisuudet
Lemmikit sallittu: | sallittu |
Lisätietoja: | lämmitys puu-uunilla/kamiinalla, juomavesi kaivosta, varaava takka |
Viihde ja ajanviete: | TV |
Materiaalien ja varusteiden kuvaus: | kylmä vesijohto pumpulla |
Materiaalien ja varusteiden kuvaus: | ulkokäymälä |
Hintatiedot
Hinnasto on vuokranantajan ilmoittama. Lopullinen hinta vahvistetaan varauksen yhteydessä. |
Hinnat alkaen
|
Kohdetta vuokraa
myynti@lomarengas.fi
00500 Helsinki
Puh. 0306 502 502