



Historialliset ruukit
Lohja
Suomen ensimmäiset ruukit eli historialliset tehdaslaueet on perustettu pääosin 1600-luvulla Länsi-Uusimaalle. Tämän kierroksen aikan tutustumme Mustioon, Antskogiin, Fiskarsiin, Billnäsiin ja Fagervikiin. Fiskarsin ja Fagerikin ruukeissa teemme pienen kävelykierroksen. Fiskarissa on myös lisäksi aikaa lounastaa ja tehdä ostoksia.
Hintaan sisältyy opastus, kuljetus ja kauniit maisemat. Lisämaksusta lounas ja iltapäiväkahvi.
Retken kesto on 5 tuntia, kun lähtö on Lohjalta tai Raaseporin Tammisaaresta. Retken kesto on 9 tuntia, kun lähtö on Helsingistä. Ryhmän koko 1-3 henkilöä. Suuremmille ryhmille kysy erillistä tarjousta sähköpostitse.
Varaa mukaan hyvät jalkineet sekä sään mukainen vaatetus.
Perustiedot
Lisätiedot: | Kierroksen lähtöpaikka ja tapaamispiste Pyhän Laurin kirkon kirkkokentällä tai jokin muu erikseen sovittu tapaamispaikka |
Soveltuvuus: | Kierros soveltuu kaikille ruukkien historiasta ja nykypäivästä kiiinnostuneille |
Vaativuus: | Helppo |
Kelpoisuus: | Virve Haahti the Guide on Suomen opasliiton hyväksymä virallinen matkailuopas Länsi-Uusimaalla. Lisäksi Virvellä on pätevyys opastaa historiallisella Kuninkaantiellä. |
Vakuutukset: | Vakuutusvastuu asiakkaalla |
Osoite: | Kirkkokatu 1, 08100, Lohja |
Kielet: | suomi englanti |
Linkit: | http://www.virvehaahti.com |
Varaa heti
Järjestäjä
Virve Haahti the Guide Kivinimenkatu 10 C 6
08100 Lohja
08100 Lohja
0400 777710 virve.haahti@live.com